Od owiec do Brennej. Tradycja dla wspólnoty

Od owiec do Brennej

Projekt „Od owiec do Brennej. Tradycja dla wspólnoty”, współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura – Interwencje, ma na celu wzmocnienie tożsamości oraz budowanie wspólnoty mieszkańców gminy Brenna, która dzięki swojemu malowniczemu położeniu i dobrej komunikacji, przyciąga nowych mieszkańców i turystów. To jednak utrudnia integrację lokalnej społeczności. Głównym celem projektu jest wykorzystanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego do rozwoju poczucia wspólnoty mieszkańców gminy.

W ramach projektu zaplanowano różnorodne działania skierowane do mieszkańców i turystów:

  • Konferencja on-line – na temat budowania wspólnoty wokół niematerialnego dziedzictwa kulturowego z udziałem ekspertów i pasjonatów z różnych dziedzin.
  •  Spacery przyrodniczo-historyczne, które pozwolą na poznanie historii wsi oraz unikalnego brenneńskiego krajobrazu związanego z wypasem owiec.
  •  Posiady i warsztaty – tradycyjnych technik obróbki wełny.
  • Spektakl teatralny – Domu Niezwykłych Opowieści, oparty na mało znanych faktach i rodzinnych historiach mieszkańców.
  • Wystawa – prezentująca obiekty stworzone na warsztatach, stare narzędzia do obróbki wełny oraz odzyskane opowieści rodzinne.
  • Film dokumentalny – dokumentujący i promujący rezultaty projektu.

Działania będą realizowane w różnych lokalizacjach na terenie gminy Brenna, takich jak stoki Beskidu Śląskiego, Fundacja Dobra Zagroda, Kozia Zagroda oraz Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”. Wystawa po zakończeniu projektu zostanie również zaprezentowana w Muzeum Regionalnym na Grapie w Jaworzynce. Projekt ma regionalny charakter i angażuje partnerów lokalnych, takich jak Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Brennej, Dom Niezwykłych Opowieści, Muzeum Regionalne na Grapie oraz Kozią Zagrodę.