Folusz to budynek, służący do tradycyjnej obróbki wełny. Utkany materiał wełniany
jest ubijany (dzięki zewnętrznemu kołu, napędzanemu wodą) cały dzień, dzięki
czemu spilśnia się/filcuje i powstaje sukno, trwałe, ciepłe i nieprzemakalne. Z niego
górale robili gunie (płaszcze) i kłobuki (kapelusze).
spotkania tematyczne, panele
eksperckie dotyczące tematów
związanych z edukacją
pozaszkolną
warsztaty dotyczące podstawowych
umiejętności interpersonalnych, edukacji leśnej,
edukacji finansowej, związanych z tutejszym
regionem, warsztaty sportowe
otwarte wyjścia do lasu,
obserwowanie przyrody
pikniki i półkolonie
spotkania wspierające rodziców
warsztaty typu korki
Żyjemy w ciągłości, a nie w oderwaniu od poprzednich pokoleń. To one w znacznym stopniu określają miejsce, w jakim jesteśmy dzisiaj (czasem je naśladujemy, powtarzamy wzorce, czasem wręcz przeciwnie - zaprzeczamy im, odcinamy się, tak czy inaczej, jednak nas określają). Są źródłem sprawdzonej wiedzy o sposobach przetrwania i rozwoju, nośnikiem wartości, które trwają w nas.
Wybór miejsca na folusz, tak by sąsiadował z wartką wodą (która napędza koło), korzystanie z naturalnych materiałów w postaci drewna, a przede wszystkim runa owczego, jego jakość, kontakt z tkaczem, który przygotowuje tkaninę, to drobne elementy, składowe części procesu, każdy z nich wpływa na efekt końcowy. Nie da się przyspieszyć poszczególnych etapów, proces wymaga cierpliwości. Całość była zaplanowana tak, by siły naturalne służyły człowiekowi, a on by działał zgodnie z nimi, wykorzystując je, a nie wyzyskując, czy działając przeciw nim.
Zupełnie nowa jakość. Zbity, ciepły i nieprzemakalny. Tak sobie wyobrażamy efekty naszych działań. Wiele lat pracy, współpracy, cierpliwości, działania, bycia w ruchu, w kontakcie z przyrodą, ludźmi wokół, cierpliwego oczekiwania na efekty, zaowocuje rozwojem nas samych, naszych dzieci, rodzin i środowiska lokalnego, w którym działamy.
Przedsiębiorstwo społeczne Fundacja DOBRA ZAGRODA utworzyło miejsca pracy w ramach projektu „OWES obszaru bielskiego”
współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2014-2020: Oś priorytetowa IX Włączenie społeczne, Działanie 9.3 Rozwój ekonomii społecznej w regionie,
Poddziałanie 9.3.1 Wsparcie sektora ekonomii społecznej.